A demokratikus ellenzék nem politikai mozgalomként indult, hanem a hatvanas évek tiltakozó világnemzedékének hazai változataként, művészeti, tudományos és szabadgondolkodói szubkultúraként született. Igaz, már ekkor is a politikaerkölcsi tiltakozás volt a közös nevezője. Nyilvános és magánvéleményünk kettéválása, a félelem kultúrája, az ideológiai képmutatás, a manipuláció, a tekintélyelv: mindez együtt volt és maradt a demokratikus ellenzék nemzedékének első és végső ellenfele.
A konfliktus programozva volt, mivel a legpuhább kommunizmus, így a kádári rendszer is politikai és rendőri kérdésként kezelt minden nonkonformizmust. Ez a generáció a szocializmus első „bennszülött” nemzedéke volt, s kamaszkorát már a kádári konszolidációban élte. A rendszert inkább hazugságként, mint terrorként élte meg. Épp ezért számos olyan tagja akadt, aki nem félt továbbhaladni az öntökéletesítés kalandjában az első összeütközések után sem. A kádárizmus paradoxona, hogy a kor enyhébb levegője tette lehetővé az új ellenzék ébredését, majd mind politikaibb és stratégikusabb lázadását a szabadság hiánya ellen.
A kádárizmusPróbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.