Fejtegetéseimet a cím magyarázatával kívánom kezdeni. Úgy gondolom, a korszak, amelyről beszélni fogok, viszonylag egyértelműen elhatárolható. A kommunista rendszer magyarországi történetében a ’70-es és ’80-as évek fordulójától lehet válságról beszélni. Az 1979-es nyári áremelések kisebbfajta megrázkódtatást jelentettek a magyar társadalom számára: a kádári gulyáskommunizmusnak az első számú legitimációs pillére ingott meg. Számos jel utalt arra, hogy az életszínvonalnak mintegy 20 esztendeig tartó emelkedése a végéhez ért, egyre nagyobb lett az ország eladósodottságának a mértéke. A nemzetközi politikában olyan fejlemények következtek be, amelyek jelentős hatással voltak a szovjet birodalomra. 1979 végén kezdődött az Afganisztán elleni agresszió, 1980 nyarán pedig Lengyelországban a nagy sztrájkmozgalmak után megszületett a hatalom által kénytelen-kelletlen eltűrt Szolidaritás szakszervezet.
Rések a diktatúra bástyájánNehezebb megmagyarázni, mit értek a demokratikus ellenállás fogalmán. Nézetem szerint igen sok a tennivaló a kommunista totalitarizmus
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.