Bár már az I. világháborút követő évektől komoly viták folytak a honvédségen belül a lovasalakulatoknak a modern háborúban betöltött – vagy inkább elhanyagolható – szerepéről, a kelet-európai hadszíntér földrajzi viszonyai mindenképpen a lovasság megtartására ösztönöztek. Ezért kapott helyet az 1940-ben felállított Gyorshadtest hadrendjében a két gépkocsizó dandár mellett két lovasdandár.
A II. világháború idején a Magyar Királyi Honvédség 1941. június 27-én kapcsolódott be a Wehrmacht Szovjetunió elleni hadjáratába.
A mozgósítás érintette a Nyíregyházán székelő 1. honvéd lovasdandár parancsnokságát és teljes állományát, közöttük a magyar királyi gróf Hadik András 4. honvéd huszárezredet.
A lovasdandár hadrendjébe két azonos szervezésű huszárezred, egy lovas-páncélos zászlóalj, két kerékpáros zászlóalj, egy-egy lovas- és gépvontatású tüzérosztály, lovas-légvédelmi gépágyús üteg, lovas-híradó század, utászszázad és a dandárvonat tartozott. Az akkor érvényes hadrend szerint a huszárezred szervezetébe két huszárosztály 3-3 lovasszázaddal és az ezredközvetlen alakulatok – távbeszélő szakasz, árkász-, géppuskás, gépvontatású páncéltörő ágyús század és huszárüteg 4 db fogatolt 7,5 cm-es hegyi ágyúval – tartoztak. Létszáma: 66 tiszt, 64 hivatásos altiszt, 66 tovább szolgáló altiszt, 163 sortisztes és 1097 huszár. Összesen 14 56
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.