A történettudományban már évtizedekkel ezelőtt megkezdődött a 19. századi romantikus nacionalizmus által örökített Zrínyi-kép módosítása. A két pogány közt egy hazában magányosan őrlődő, tragikus sorsú hérosz helyett a nyolcvanas évektől egyre több figyelem jutott a harmincéves háborút követő európai hatalmi átrendeződésben Magyarországnak helyet kereső, a Német-római Birodalom francia orientációjú fejedelemségei irányában tájékozódó, széles látókörű politikusnak. A legutóbbi évek eredménye a Zrínyiek nemzeti határokon átnyúló családi kapcsolatainak, a Habsburg birodalmi arisztokráciába integrálódásuknak és többféle identitásuknak hangsúlyozása.
A közelmúlt hadtörténeti kutatásai szintén látványos újdonságokat hoztak: részint a török hódoltság határán épült, sok polémia tárgyát képező Zrínyi-Újvárra vonatkozó írott és képi források összegyűjtésével és a helyszíni feltáró munkálatok megindulásával, részint pedig Zrínyi és a bécsi központi katonai vezetés és vezetők kapcsolatának árnyaltabb bemutatásával.
Mindezen eredmények nem csupán a hangsúlyokat módosítják, hanem alaposan át is rajzolják a hagyományos elképzeléseket. A „magyar” Zrínyi helyett egy horvát–magyar, közép-európai és európai Zrínyi alakja bontakozik ki; a Raimondo Montecuccolival összevethető hadvezér helyét átveszi a törökellenes nemzetközi szövetség szervezésében, a támadó háború tervének kidolgozásában, elfogadtatásában, kirobbantásában és 1663–64 telén elért kezdeti sikereiben kiemelkedő szerepet játszó, ám tehetségének és ambícióinak megfelelő feladathoz mégsem jutó katona képe. Az általa épített vár és az elhíresült téli hadjárat katonai jelentősége átértékelődik, politikai és propagandajelentősége pedig megnő.
Zrínyi
Olvassa a teljes cikket INGYENES regisztrációval!
Csatlakozzon több mint 30.000 Rubicon Online olvasóhoz és fedezze fel a történelmet! Ingyenes regisztrációval:- Prémium tartalmaink közül hármat ingyen olvashat
- Korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunk tartalmához
- Kedvenc cikkeit elmentheti olvasói fiókjába és könyvjelzők segítségével ott folytathatja az olvasást, ahol félbehagyta