rubicon

Változó kép az ókor végi népvándorlásokról

15 perc olvasás

Az Európát napjainkban érintő bevándorlást és migrációt övező tanácstalanságban a kutatók és a politikusok is szívesen fogják vallatóra a múltat, hogy a mostani komoly politikai, gazdasági és morális döntésekhez értelmezhető történeti előképekre, alkalmazható cselekvési mintákra leljenek. Tanulhatunk a múltból, de egyértelmű eligazításra nem számíthatunk. Már csak azért sem, mert a korabeli eseményeket a történészek éppúgy sokféleképpen magyarázzák, mint a politikusok a ma történéseit. A történelem ritkán szolgáltat egyértelmű, követendő példákat, ám tanulmányozása kiszélesítheti látókörünket és segíthet a jobb megoldások megtalálásában.

Az ókor végén lezajlott népvándorlások máig meghatározó mó­don rajzolták át a Földközi-tenger nyugati felének, Kö­zép- és Nyugat-Európa területének politikai és etnikai térképét. Új királyságok alakultak, új népek születtek, s a viharos politikai eseményeket követő hosszú távú kulturális és gazdasági átalakulások következményei ma is jelen vannak az európai kultúrában, ma is meghatározóan befolyásolják az európai népek önképét. Ugyanakkor e vándorlások és az azokat követő átalakulások emléke különféleképpen őrződött meg a népek történeti emlékezetében, amit nyelvi fordulataik is visszaadnak. Itália népe invázióként élte meg a barbárok be­áramlását, az angolszász világ egyszerű migrációra emlékszik, a németek

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.