Az Orosz Birodalom már a hétéves háborúban döntő szerepet játszott, Európa részévé vált, míg korábban a pravoszlávia jegyében szigorúan elkülönült attól. Az európai periféria más országaival egy időben Oroszország is kísérletet tett arra – nem is eredmény nélkül –, hogy meglévő rendszerét a felvilágosult abszolutizmus eszközeivel tovább európaizálja. Szentpétervár versenyre kelt az európai fővárosokkal, talán még rendezettebbé is vált azoknál. Csakhogy a francia forradalom ennél sokkal többet hozott magával: az orosz kormányzat reformokkal történő átalakításának lehetőségét. II. Katalin megállapítása, miszerint ő nem engedné be a cipészeket a hatalomba Franciaországban, az ő életében már nem realizálódott.
Európai nagyhatalomA kapitalizmus útjára lépő Franciaországgal viszont – amelynek külleme néhány feudális jellegzetességgel együtt Napóleon idején alakult ki – Oroszország már fegyveres konfliktusba keveredett. Teljes sikert viszont csak azután ért el, hogy néhány évvel később belépett a napóleoni új Európa tagjai közé. Nem volt könnyű ezt a lépést megtenni, Oroszország gazdasági érdekei ugyanis mást követeltek volna. Amikor a francia hadsereg eljutott Moszkváig, a helyzet váratlanul megváltozott. Napóleon nem határozta el magát a burzsoá reformok megvalósítására, melyek a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.