A magyar néplélek számos alkalommal vett legalább gondolatban elégtételt az elszenvedett sérelmekért. Így alakult ki a császárt a kürtjével agyoncsapó Lehel vezér története vagy az élve eltemetett Haynauról szóló, borzongató fáma, és ennek köszönhetően emlegették mind gyakrabban az 1687-ben lezajlott – a keresztények számára sikeres – összecsapást második mohácsi csataként. Végre győztünk, és magunk mögött hagyhatjuk ezt az oly sok tragédiával járó oszmán kort, gondolhatták sokan, talán egy kicsit optimistán, ám semmi esetre sem alaptalanul.
Az 1680-as években mindenki érezte, hogy nagy változások előtt áll a világ, csak abban nem voltak biztosak, hogy milyen irányba fordul a történelem kereke. Erre figyelmeztetett az 1682-ben Európa felett átvonuló – a 18. században Edmond Halley angol csillagászról elnevezett – üstökös, amelynek megjelenését az emberek más-más módon értelmezték, és ezek a történetek korabeli röplapokon gyorsan eljutottak az európai nagyvárosokba (24 eltérő beszámoló ismert ma). Az éjszakában vörös-fehéren fénylő, hosszú csóvájával kivont kardra emlékeztető égi tüneményről szóló képes tudósításokat izgatottan tárgyalták a söntésekben, az elegáns polgárházakban, a sikkes palotákban, de még a falusi portákon is, ahová a vásározó parasztok és kalmárok szállították a legkülönbözőbb híreket és rémhíreket.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.