Az 1783-ban született Palóczy gondolkodását származásának három összetevője végig meghatározta: az, hogy Miskolcon született, középnemesi családban látta meg a napvilágot, s felmenői között több református lelkész található. 1807-ben állt Borsod vármegye szolgálatába, s végigjárta a tipikus vidéki hivatali karrier lépcsőfokait. Mint sok nemesi kortársát, őt is az 1828–1830 közötti rendszeres bizottsági munkálatok, Széchenyi Hitel című könyve, valamint az 1831. évi kolerajárvány következményei döbbentették rá a változtatások szükségességére és irányára.
Az ősz bajnokA reformországgyűléseken Palóczy az ellenzék meghatározó személyisége volt, jellegzetes képviselője a hagyományos rendi-sérelmi oppozíciótól a magyar liberalizmus eszmerendszeréig eljutó politikai gondolkodásnak. Palóczy esetében ezt külön érdekessé teszi, hogy nem fiatalon, hanem majd ötvenévesen „váltott” s kötelezte el magát a liberalizmus mellett. Az ellenzék egyik kedvelt vezérszónoka lett, a klasszikus retorika szerint felépített – humoros, provokatív vagy épp megindító – beszédei számos hívet szereztek a reformok ügyének. A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.