Frantisek Palacky cseh történetíró és politikus 1848 nyarán meghívót kapott a frankfurti nemzetgyűléstől, attól a testülettől, amely a „Vencel korona országait” is magába foglaló egységes Németország alkotmányának kidolgozásán munkálkodott. Palacky visszautasította a meghívást – számára elképzelhetetlen volt, hogy Csehország csatlakozzék Németországhoz –, és válaszlevelében írta le sokat idézett mondatát: ha Ausztria nem léteznék, az emberiség és a határai között élő népek érdekében létre kellene hozni.
Hetven évvel később egy másik cseh filozófus és politikus, Thomas Masaryk megfogalmazta Palacky tézisének antitézisét: a közép-kelet-európai térség kisállamainak megvan, és csakis nekik van meg a létjogosultságuk. A kiszámíthatatlan vagy nagyon is kiszámítható történeti fejlődés mindkét vélekedésre alaposan rácáfolt. A Monarchia, amely végül is nem adott keretet a cseh nemzet érvényesülésének, 1914-ben nem megvédte, hanem nemzeti érdekeik elleni háborúba kényszerítette a cseheket, 1939 márciusában pedig a prágai Vencel téren végigdübörögtek a Wehrmacht
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.