A keresztre feszítés kialakulása kultikus okokra vezethető vissza. A törzsi társadalmakban a halálbüntetés – amellett, hogy biztosította a közösségből történő eltávolítást – engesztelő áldozat is volt, amely során a bűnöst feláldozták az égieknek. Mivel számos kultusz szerint a közösségen belüli vér kiontása további szerencsétlenséget okozott volna, olyan kivégzési módszert kerestek, amely nem járt kiomló vérrel, közvetlen halállal. Ilyen volt az, amikor egyszerűen egy élő fához kötözték a halálraítéltet, aki ott szomjan halt vagy vadállatok martaléka lett. Erre utal a szerencsétlenség fája (arbor infelix) kifejezés, mely alatt a rómaiak később a keresztet is értették.
A keresztre feszítés eredeteA keresztre feszítés egyre elterjedtebb alkalmazása során élő fa helyett már függőlegesen felállított gerendára kötözték vagy szögelték az áldozat kezét a feje felett. A rómaiak ezt a függőleges oszlopot nevezték stipesnek vagy cruxnak. Később a keresztgerenda-forma (patibulum) is elterjedt: Kr.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.