rubicon

Erős vagy gyenge államot?

A polgári demokráciák történetéből
7 perc olvasás
Az újkori demokráciák történetét végigkíséri az erős állam, gyenge állam vita. Az Egyesült Államok alapításakor hamar kiderült, hogy az eredetileg megálmodott passzív, pusztán „reagáló” állam válságos helyzetekben tehetetlen, s az irányítás képességéhez erő is kell. A kezdetektől eltelt két évszázad során minden válság, minden veszélyhelyzet a központi hatalmat erősítette a tagállamok által képviselt részérdekekkel szemben.

Az Egyesült Államok az erős, központosított brit kormányzat birodalmi politikája elleni harcban született. Így szinte természetes, hogy a függetlenségi háború alatt alkotott államszövetségi cikkelyek elsősorban a tagállamok jogait biztosították, és egy gyenge központi kormányzatot hoztak létre. Mivel a tapasztalatok szerint a végrehajtói hatalom volt leginkább abban a helyzetben, hogy függetlenítse magát az egyes tagállamok ellenőrzésétől, nem létesítettek különálló végrehajtói ágazatot: az Egyesült Államok „elnöki” tisztét a Kongresszus ülésein elnöklő hivatalnok töltötte be. A függetlenségi háborút lezáró 1783-as párizsi béke után felmerülő – elsősorban pénzügyi – problémákat az erősen korlátozott hatalmú Kongresszus azonban nem tudta megoldani. A növekvő elégedetlenség számos formában megnyilvánult, közülük az egyik legjelentősebb a massachusetts-i Shays-felkelés volt 1786–1787 telén. Kiderült, hogy az állam egészét érintő súlyosabb problémákkal a részhatalmak nem tudnak megbírkózni.

A gazdasági-pénzügyi válság megoldása egyre sürgetőbb volt. 1787 tavaszán Alexander Hamilton és James Madison javaslatára alkotmányozó konvenciót hívtak össze Philadelphiában. Az egybegyült 55 Alapító Atya újrafogalmazta a központi és helyi hatalom viszonyát. Másrészt a három hatalmi ágazat – törvényhozói, végrehajtói, bírói – viszonyának rendezésével az

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.