A két kitüntetett életútjának nagyobb részé-ben – Briand hatvannégy, Stresemann negyvennyolc éves volt a Nobel-békedíj átvételekor – nem sok jel mutatott arra, hogy valaha is a német–francia egymásra találást fogják megszemélyesíteni. Nemcsak eltérő családi és társadalmi környezetük, merőben ellentétes pártpreferenciáik és politikai vonzalmaik miatt, hanem mert ők is, miként valamennyi kortársuk, csak a másik nemzet rovására tudták elképzelni saját népük üdvét és boldogulását. Briand, mint minden francia, úgy hitte, hogy Franciaország romlása az 1871-es német egységből származik, Stresemann pedig minden némettel együtt vallotta, hogy Németországnak nem lesz nyugta és biztonsága addig, amíg a nyugati szomszédot végképp meg nem fosztják a reváns lehetőségétől.
Politikai pályabelépőBriand egyszerű családból származott – szülei kis vendégfogadó tulajdonosai voltak –, s miután kijárta a gimnáziumot, majd a párizsi egyetemen ügyvédi oklevelet szerzett, a szocialista párt tagja lett, és az újságírásban vélte megtalálni hivatását. Az általa szerkesztett La Lanterne című lapban, majd a L’Humanité című újságban színvonalas cikkeket közölt a francia belpolitikai élet különböző kérdéseiről. A francia közvéleményt
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.