Batthyány Lajos politikai pályája az arisztokrata ifjak számára megszokott, tradicionális keretek között indult. A harmincas évek elején tett nyugat-európai utazásainak tapasztalatai, a korabeli liberális szakirodalomból szerzett elméleti ismeretei, valamint a kibontakozó magyarországi reformkor politikai és eszmei hatásai eredményeként azonban viszonylag rövid idő alatt megfogalmazta eszmerendszere alapelveit, s már az 1839–40-es országgyűlésen átgondolt, kiérlelt programmal jelentkezett.
Az ellenzéki politikusA feudális társadalom, az abszolutisztikus kormányzati viszonyok s a nemzeti függés felszámolásáért harcba induló ifjú mágnás egy olyan Magyarország megteremtését tekintette generációja történelmi feladatának, amely kifelé és befelé egyaránt szabad államként, egyenrangú partnerként illeszkedik a szent szövetségi rendszert felváltó liberális Európába.
Formálódó világképét korán áthatotta a benthami utilitarizmus szellemisége. Egyik beszédében például így szólította fel társait: mivel „minden tartós befolyásnak legerősebb támasza a hasznosság: tehetségünk és módunk szerint
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.