Az irreguláris hadviselés a modern kor egyik leggyakoribb hadviselési formája. Az irreguláris fegyveres konfliktusokban aszimmetrikus – eltérő képességekkel, eltérő doktrínával rendelkező – ellenfelek állnak szemben, ahol a gyengébb fél általában egy nem állami szereplő. Valamely fegyveres csoport, állam nélküli nemzet, terrorista csoport azon előnye révén próbál meg politikai változást kikényszeríteni, hogy jobban szervezett és hatékonyabban harcol erősebb ellenfelénél.
A fegyveres konfliktusokkal foglalkozó szakirodalomban politikai erőszakként, terrorizmusként, nem háborús hadműveletként, alacsony intenzitású konfliktusként, népi, forradalmi, nemzeti felszabadító háborúként, gerilla- vagy partizánháborúként, az ellenség hátországában vívott háborúként, birodalmi rendteremtésként vagy kis háborúként is említik az irreguláris hadviselést. Bár az egyes irreguláris konfliktusok különbözhetnek társadalmi, kulturális, gazdasági dimenzióikban, sőt típusukban is (forradalmi, partizán-, gerilla-, felszabadító, vagy polgárháborúk), minden esetben a politikai hatalom megszerzése a tét.
Erőszak és politikaA posztmodern és kritikai elméletek hívei ugyanakkor nem fogadják el az irreguláris
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.