A magyar középkor két meghatározó „jogi dokumentuma” II. András 1222. évi Aranybullája és I. Lajos 1351. évi törvénye. Ez a két dekrétum szolgáltatta az alapokat a renddé szerveződött nemesség jogrendszerének egységesüléséhez, egyben a rendi hatalomgyakorlás kiépüléséhez és ezáltal a „nemesi nemzeti”, a magyar állami identitás kibontakozásához.
Más, szokásosan „törvénynek” tekintett, 1351-ig kiadott dekrétumok jobbára csak egyes jogintézmények kifejlődésére gyakoroltak kézzelfogható hatást, rendelkezéseik a szokásjogban feloldódva épültek be a nemesi jogba.
Voltak olyanok is, amelyek hamar feledésbe merültek anélkül, hogy észlelhető jogformáló szerepet játszottak volna. A régi „törvények” közül több a 18. században vált tételes joggá annak köszönhetően, hogy helyet kapott az 1696-ban kiadott Magyar Törvénytárban (Corpus Juris Hungarici). A régi „törvények” – a jogfejlődésre hatást gyakorlók és az „elfeledettek” egyaránt – tudományos szempontból önmagukban is különös jelentőségűek, és pótolhatatlan segítséget nyújtanak a közel egykorú vagy később keletkezett végzések, törvények, illetve más források értelmezéséhez.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.