Az 1848-as forradalom korszakhatárt jelentett a német történelemben is. Úgy tűnt, hogy több évtizedes előkészületek és a kedvező nemzetközi változások eredményeként elérkezett az alkotmányos-polgári-nemzeti liberális elképzelések megvalósíthatóságának ideje.
A modernizáció mértéke és tartalmaA negyvenes évekre a német térség fejlettebb régióit is elérő ipari forradalom minőségi változásokat idézett elő a társadalom szerkezetében, s többek között a burzsoázia jelentős anyagi megerősödéséhez vezetett. Az erőviszonyok eltolódása a hagyományos erők rovására maga után vonta az alapvető politikai reformok bevezetésének szükségességét. Az elkerülhetetlen változásoktól mereven elzárkózó kormányok politikája végül is forradalomba kényszerítette az egyébként a békés megújulás híveit.
A legfontosabb, s egyben a legnehezebb feladatnak a sok évszázados tradícióban gyökerező partikularizmus felszámolása, a német nemzeti egységállam megteremtése ígérkezett. Az érdemi megoldást mindenekelőtt Ausztria és Poroszország vezető köreinek elkülönülő nagyhatalmi törekvései akadályozták. A kortársak felismerték, hogy a dinasztiákat csak egységes nemzeti fellépés képes
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.