Magyarország modern iparosodásában az első világháború előtti évtizedekben két iparcsoport – ma úgy mondanánk, hogy két „húzóágazat” – játszott kiemelkedő szerepet. Az egyik – köztudomás szerint – az élelmiszeripar, ezen belül főleg a malom- és a cukoripar volt. A másik – s ez ma már nem annyira köztudomású – a vas- és gépipar. A történelmi Magyarország utolsó kereskedelem-, ipar- és közlekedésügyi minisztere, Szterényi József úgy értékelte, hogy „ez a csoport a magyar iparnak egyik legfejlettebb ága”. A Gyáriparosok Országos Szövetsége is „országunk egyik méltó büszkeségének” nevezte ezt az iparágat.
Az élelmiszeripar túlsúlya és vezető szerepe egy iparilag közepesen fejlett agrárországban érthető és természetes jelenség. Meglepőbb viszont a nehézipari ágazatok és azok között nemcsak a nyers fémeket, félkész termékeket előállító kohászat, hanem a fémfeldolgozás magasabb szintjét képviselő gépipari
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.