A 19. század második felének első nagy nemzetközi konfliktusa a krími háború, melyben közvetlenül vagy közvetve mind az öt európai nagyhatalom érdekelt volt. Az alábbiakban megvizsgáljuk, miért éppen itt robbant ki a háború a Török Birodalom és angol, francia szövetségesei, valamint Oroszország között 1853-ban. Előtte azonban érdemes megnézni, hogyan kerültek az oroszok a Krím-félszigetre.
Az orosz külpolitika egyik célja I. Péter óta a Balkán és a Krími Kánság feletti területek megszerzése volt, hogy aztán elérje a Fekete-tengert, majd a Konstantinápoly által ellenőrzött szorosokon át kijusson a Földközi-tengerre. Oroszország 1697-ben csatlakozott az oszmánellenes Szent Ligához, s két év múlva elfoglalta Azov kikötőjét, melyet az Oszmán Birodalommal 1700-ban aláírt békében megkapott. Igaz, 1711-ben a sikertelen balkáni hadjárat miatt fel kellett adnia a kikötőt. Az oroszok megjelenése a Fekete-tenger feletti területeken azonban új veszélyt jelzett Konstantinápolynak és hamarosan az európai nagyhatalmaknak is. II. Katalin ugyanis a birodalom határait a Fekete-tengerig és a Krím-félszigetig akarta kiterjeszteni,
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.