A totalitáriánus rendszerek létezések feltétele az erőszak, a lakosságra gyakorolt állandó nyomás. A sztálini rendszer kiépülésével párhuzamosan az állambiztonsági szervek egyre nagyobb hatalomra tettek szert, a politikai ellenfelekkel való leszámolásban a politika játékszereivé váltak. Hruscsovnak az SZKP XX. kongresszusán elmondott titkos beszéde azonban csapást mért az állambiztonsági szervekre is, vezetőit arra késztetve, hogy a lakosság millióinak ellenőrzésére és engedelmességre kényszerítésére új formákat és módszereket alkalmazzanak. A Lenin és Sztálin alatt alkalmazott fizikai terrort egyre inkább a szellemi, ideológiai terror váltja fel. Andropov volt az első, aki rájött, hogy a széles körű „gulágosítás” nem csupán diszkreditálja a Szovjetuniót és az SZKP-t a világ szemében, de nem is hatékony.
Sztálin halála után, 1953 tavaszán Berija a Belügyminisztériumot és az Államvédelmi Minisztériumot Belügyminisztérium elnevezés alatt egyesítette. Ez az állapot azonban még egy évig sem tartott. Az SZKB KB Elnöksége már 1954. február 8-án úgy határozott, hogy a Belügyminisztérium szervezete
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.