Ha áthaladunk a budapesti Anker közön, a 2–4. szám kapualja előtt ma már nyomát sem találjuk annak, hogy 1910 és 1919 között itt működött a híres-hírhedt diákegyesület, a Galilei Kör.
1990-ben kalapáccsal verték le a Galilei Kör Anker közi emléktábláját (ma már csak az egykori második emeleti klubhelyiséget jelző, belső emléktábla látható). Miért alakult ki ez a szokatlan indulat egy diákegyesülettel kapcsolatban? 1919 után a Galilei Körre elsősorban a Tanácsköztársaság funkcionáriusainak, népbiztosainak „keltetőjeként” emlékeztek, de a diákegyesület 1908-as alapításakor mint szabadgondolkodó, az önképzésre és a tudományra esküdő társaság indult útjára, amely az oktatás világiasodásáért és korszerűsítéséért állt ki – a radikális szabadkőművesek támogatásával.
A konzervatív, vallásos szabadkőművesek már a kezdetektől bírálták a Galilei Kör tevékenységét, mert úgy vélték, hogy a galileisták harcos fellépése a felekezeti diákszervezetekkel szemben csak még jobban elmélyíti a századelő óta dúló egyetemi „kultúrharcot”, és ezzel akadályozza a megbékélést.
Galilei Kör 1908. november 22-én alakult meg, az ateista-evolucionista jogbölcseleti tanár, Pikler Gyula elleni támadások és az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.